Opleiding Uitvaartbegeleider België

6 maanden | 10 lesdagen | 9.30 – 16.30 uur | Lebbeke, Belgie
€ 3.250 of 5 termijnen van €660 of 12 termijnen van €275 | maximaal 15 personen per groep
startmoment oktober | docent Katrien Boogaerts

GaandeweG in België

Na 4 deelnemers vanuit België in Nederland te hebben ontvangen, hebben we eens wat rondvraag gedaan naar de mogelijkheden in België.
Daaruit bleek dat de ideeën over uitvaart in België nogal klassiek zijn ten opzicht van hoe er in Nederland mee om wordt gegaan.
Er is gelukkig een nieuwe beweging gaande in België die met andere ogen naar afscheid kijkt.
Deze beweging willen wij ondersteunen met een opleiding.

GaandeweG is een opleidingshuis dat vanaf 2014 in Nederland opereert en staat voor een ‘frisse wind’ in de uitvaartwereld.
Daarom hebben wij het gewaagd om met onze opleiding tot uitvaartbegeleider een bijdrage aan de Belgische uitvaartwereld te leveren. 

Een uitvaartbegeleider is iemand die met liefde en aandacht naasten begeleid in hun proces van afscheid nemen,
van het moment van melding van het overlijden tot en met de uitvaart.
Om mensen goed geoutilleerd aan de taak van uitvaartbegeleider te laten beginnen, is deze opleiding ontwikkeld.
Naast alle kennis & kunde staat jouw rol centraal, jij bent immers het gereedschap voor dit vak.

In deze opleiding

  • Leer je alle facetten van het vak
  • Ontwikkel je jouw eigen visie
  • Krijg je stap voor stap alle onderdelen gepresenteerd die in de uitvaartweek aan de orde komen
  • Ontwikkel je om in oefengesprekken te horen wat (niet of juist echt) gezegd wordt
  • Leer je naasten begeleiden in maken van keuzes
  • Ontwikkel je het vertrouwen dat je naasten bij kunt staan, naast & nabij

 

De lessen en locatie

Omdat wij ervan overtuigd zijn dat het vak niet alleen theoretisch te leren is, worden de lessen gegeven door docenten
met een schat aan praktijkervaring. Theorie aangevuld met concrete voorbeelden maken de lessen beeldend en boeiend.
De les-locatie is op een mooie plek centraal gelegen in Lebbeke, Belgie (in de driehoek van Gent, Brussel en Antwerpen).

Tijdsduur

De opleiding tot Uitvaartbegeleider bevat 10 lesdagen verdeeld over ongeveer 6 maanden.
De opleiding wordt voorafgegaan door een motivatiegesprek en afgerond met een theoretisch en mondeling examen.
Geslaagden ontvangen een ‘Getuigschrift van Geschiktheid’.

 

Kosten

De kosten voor deze opleiding bedragen € 3.250. Dit bedrag kan ook betaald worden in 5 termijnen van €660 of 12 termijnen van €275. Dit bedrag is inclusief kennismakingsgesprek, educatiemateriaal, lesdagen, koffie/thee en lunch, examens en de afrondingsbijeenkomst; het uitreiken van de getuigschriften. 

Opleiding

  • Inhoudelijk is deze opleiding op de Belgische markt gericht.
  • Elk najaar start een lesgroep
  • Per groep is maximaal plaats voor 15 personen
  • Deelnemers dienen minimaal MBO werk- en denkniveau te hebben. Dit hoeft niet perse uitgedrukt te worden in diploma’s
  • Studiebelasting is zeer persoonlijk, gemiddeld op 4 uur per week 
  • De meeste onderdelen van de opleiding worden gegeven in Belgie
  • 2 lesdagen worden (bewust) in Nederland aangeboden, hier ontmoeten meerderde lesgroepen elkaar (prettig voor het netwerk/uitwisseling met Nederlandse Uitvaartbegeleiders in spe)
  • Deze opleiding bevat uiteraard de Belgische wetgeving, deze worden door een gastdocent (Belgische uitvaartbegeleider) gedoceerd
  • De lesdagen beginnen om 9.30 uur en eindigen om 16.30 uur

Informatiedag

Weet je nog niet of dit voor jouw het juiste pad is en wil je meer informatie
over het vak en of over GaandeweG?
Meld je dan aan voor een informatiedag bij GaandeweG.
Op deze dag krijg je meer inzicht in wat er zich afspeelt in de uitvaartwereld.
Praktische informatie wordt aangevuld met boeiende verhalen uit de praktijk.
Als afronding bespreken we de opleidingsmogelijkheden van GaandeweG.
Na deze informatiedag kun jij een reële inschatting maken of jij als mens past bij de (uitvaart)wereld.

 

Aanmelding

Door je aan te melden via het aanmeldformulier (hieronder), neem je een optie op een opleidingsplek. Vervolgens ontvang je van ons een opleidingsovereenkomst.

Pas als wij deze ondertekend hebben ontvangen, wordt jou aanmelding definitief en gelden de annuleringsvoorwaarden.

Ben jij Nederlander, woonachtig in een zuidelijke provincie, dan ben je van harte welkom. Weet wel dat deze opleiding gericht is op de Belgische uitvaartwereld, met haar wetgeving, gewoontes, cultuur en prijzen. 

Zowel de informatiedagen als de opleiding tot Uitvaartbegeleider worden gegeven in het
Vergaderhuis Wallekant in Lebbeke, Belgie.

Vergaderhuis Wallekant
P.F. Naeyerstraat 15
9280 Lebbeke

Centraal gelegen in de driehoek van
Gent, Antwerpen en Brussel.

De lessen worden gegeven door onze docent Katrien Boogaerts

 

Lesinhoud

  1. Rouw & zicht op afscheid   Kennis over rouw en visie op uitvaartbegeleiding
  2. Laatste verzorging & opbaring (op locatie, groepen samen)   Afleggen, mortuaria, opbaren, koelen, kisten etc.
  3. Planning uitvaart; wat, wanneer en waar?   Begraven, cremeren, aula’s, andere locaties
  4. Kosten en verzekeringen   Kosten, facturen, prijsindicaties en verzekeringen
  5. Doodsbrieven & advertenties   Inhoudelijke & logistieke tekst, vorm, opmaak, lettertype, afbeeldingen
  6. Formaliteiten & wetgeving   Formulieren en wettelijke regelingen
  7. Inhoud van de afscheidsbijeenkomst   Onderdelen van een plechtigheid, volgorde, tijdsplanning etc.
  8. Dag van de uitvaart (op locatie, groepen samen)   Draaiboek, welkomst- en slotwoorden, begraafplaatsbezoek, ceremoniemeesterschap
  9. Kinderen   Kinderen & rouw en afscheid nemen van een kind
  10. Na de uitvaart   Nagesprek, factuur, dankkaartje, herdenken, nazorg

Theorie examen – Mondeling examen – Uitreiking Getuigschrift

beschikbare opleidingen Uitvaartbegeleider

Startdatum

Woensdag 08 november 2023 (woensdaggroep, locatie Belgie)

Katrien Boogaerts

GaandeweG laat al jaren een frisse wind waaien door de Nederlandse uitvaartwereld. Door enkele inspirerende Nederlandse uitvaartondernemers te volgen, kwam ik bij de opleiding ‘uitvaartbegeleider’ terecht. En daar ben ik nog altijd heel blij om. Want ik wist dat ik iets wilde gaan doen in de uitvaartwereld, maar wat dat juist zou worden, dat wist ik helemaal niet.

GaandeweG bood me niet alleen een visie die hier in Vlaanderen nog verre van algemeen doorgedrongen is. De opleiding biedt vooral ook de ruimte om zélf tot een visie te komen. Er worden mogelijkheden getoond, er wordt over keuzes gesproken, er worden verhalen verteld. Doorheen de cursus kom je zo zelf tot wat je wel of net niet wil gaan doen. En vind je daar ook de taal voor.

Wat voor mij nog belangrijker was, is dat alle onderdelen van een afscheid op een mooie manier uit mekaar worden gehaald, helemaal bekeken en besproken en dan terug in mekaar gezet. Dat uit mekaar halen geeft zoveel inspiratie. En aan het eind van de rit, ligt je draaiboek klaar. Maar weet je ook dat dat draaiboek er bij elk overlijden helemaal anders uit zal zien.

De opleiding is, net zoals vele Nederlandse opleidingen, aan de dure kant. Wij zijn het niet meteen gewoon om een bedrag van die grootte uit te geven aan één opleiding. Ik kan daar alleen maar over zeggen dat ik, een half jaar na het afronden, nog steeds vind dat dit iedere euro waard was. DIt was echt een investering in mijn toekomst.

Vanessa Boel

In 2020 besloot ik een andere richting uit te gaan en ben ik op zoek gegaan naar een opleiding uitvaartondernemer. In eerste instantie in België. Omdat het aanbod vrij beperkt is/was en bestaande opleidingen niet heel hoog stonden aangeschreven en zelfs werden afgeraden, ging ik op zoek over de grenzen… Naar aanleiding van mijn contact met Susanne Duijvestein besloot ik om de opleiding bij Gaandeweg te volgen in Twello.

De opleiding sprak me voornamelijk aan, omdat ze er ‘anders’ uitzag, minder ‘klassiek’ en dat was ook de richting die ik uit wou. Geen traditionele en ’stoffige/oubollige’ aanpak of theorie… maar een frisse wind, die het uitvaartland in Vlaanderen wel kan gebruiken!

Het werd een fijn parcours met toffe madammen. Een ware uitstap, maar die was het meer dan waard. De opbouw van de lessen vond ik heel aangenaam en logisch, zo ook de opdrachten (met betrekking op de volgende les) die we telkens doorgestuurd kregen. Lekkere lunches over de middag, fijne workshops in groep waarin je praktisch ook aan de slag gaat. Geraldine is een vlotte madam die heel gepassioneerd voor de klas staat, met boordevol ervaring die ze ook deelt, anekdotes worden verteld ter ondersteuning van de theorie. Dat maakt het ook heel menselijk en tastbaar.

Vooral de sfeer was ook heel fijn, met een groep geëngageerde mensen, het hart op de juiste plaats. Ik keek er elke keer weer naar uit om te gaan!

De prijs schrok me een beetje af in eerste instantie, maar achteraf gezien méér dan waard. je krijgt er een uitgebreide cursus voor in de plaats, lekker eten, een fijne groep mensen, een netwerk dat meteen uitgebreid is, een hoop nieuwe kennis en ervaring, zowel om professioneel mee aan de slag te gaan als persoonlijk! Een investering in jezelf 🙂 (Ik vond het ook fijn dat je het in verschillende stukken kon betalen.)

Kortom een aanrader van formaat. Vlaanderen is er klaar voor!

 

Ilse Groothedde

Geraldine wat ben jij voor mij een inspirator geweest. De lat ligt daardoor voor mij hoog, maar daar ligt dan voor mij ook een mooie uitdaging. Je hebt meer dan eens aangegeven dat wij een eigen kleur en visie “moeten” ontwikkelen en dat is precies wat het is. Ruimte voor groei, met een mooie basis. Je manier van lesgeven was voor mij zeer prettig, verhalen door jou uit de praktijk werden bij mij levende beelden in mijn hoofd. Waardoor het beter blijft hangen dan taai boekenwerk. Ga zo door! En bedankt.

Anne van Rijswick

Lieve Geraldine & hulptroepen.
Dank je wel voor 1 van de leukste opleidingen die ik gedaan heb. Met zoveel plezier heb ik de lessen gevolgd. Echt genoten!

Annette Groenewold

Je verzamelt in je leven precies wie je nodig hebt om je heen. Sommige leren je wijze lessen, anderen laten je nooit meer alleen.
Geraldine, bedankt voor de lessen en voor de passie.

Wouter Harmse

Dankjewel voor jouw enthousiasme, je wijsheid en jouw kunde. Ik vind je een mooi mens Geraldine!

Alijda Kraaij

Zaadjes zaaien is iets waar jij heel goed in bent! Dank nogmaals dat jij voor mij deze maanden als lijm mocht zijn. De rol als docent zit je als gegoten!

Let Dillen

Ik heb nu weet van hoe uitvaartbegeleiding eruit kan zien. Het proces dat je kan gaan met de familie ontvouwt zich mooi doorheen de hele opleidingsperiode. Het geeft zin om er daadwerkelijk iets mee te doen!

Inge Smeekens

Het was een leerrijke, positieve, gezellige opleiding. Het heeft ervoor gezorgd dat ondertussen werkzaam ben bij een uitvaartondernemer!

Annemie Vriens

Ik ben fier op mezelf dat ik me dit ‘avontuur’ gegund heb en het heeft deugd gedaan, het was echt de moeite waard. Bedankt!

Karlijne Moons

Je wordt mee op pad genomen en gaandeweg leer je alle aspecten, plichtplegingen en mogelijkheden van een afscheid kennen en dat maakt de opleiding zo interessant. Tegelijkertijd heeft het mij het vertrouwen gegeven om er echt voor te gaan.

Heidi van Praet

Een pittige, maar fijne opleiding met veel research & huiswerkopdrachten, maar je leert hier zoveel uit en onze groep was zo warm en zorgzaam voor elkaar dat ik alleen maar kan aaraden aan iedereen deze opleiding te gaan volgen.